Logga in

Priserna visas inklusive moms och du betalar med Klarna


Priserna visas exklusive moms, du kan betala med Klarna eller faktura

Priserna visas inklusive moms och du betalar med Klarna


Priserna visas exklusive moms, du kan betala med Klarna eller faktura

Intervju med

Beatrice Hagström, lärare på Bergviksskolan i Söderhamn

Hur organiserar du lektionerna när elever arbetar med både ordinarie bok och Support Textbook?

Vi går igenom den ordinarie texten i helklass. Tittar och pratar om bilderna, går igenom orden. Sedan lyssnar vi och har texten på projektorn. Ibland sammanfattar vi texten kort gemensamt och andra gånger får eleverna vara med att översätta. Vi parläsa också texten och då läser Support-eleverna sin text.

Jag går igenom vilka övningar som ska arbetas med i Workbook och sedan visar jag eleverna med Support vilka övningar de ska göra i sin Workbook, oftast har de koll själva på vilka de ska göra.

Ibland lägger jag upp samma övningar för alla och andra gånger separat. Hörövningar görs både enskilt som gemensamt. När vi gör dem gemensamt så brukar Support-eleverna ibland få göra i sin Workbook eller så får de ett utdrag från ordinarie bok för att variera och utmana lite grann.

Vilka elever använder Support Textbook hos dig, och hur upplever de att arbeta parallellt med resten av klassen?

De elever som använder Support hos mig är i behov av anpassat material, i och med sina läs- och skrivsvårigheter. Jag hade från början av åk 4 ordinarie boken för alla och då upplevde jag att de inte kunde ta till sig lika mycket av undervisningen som de kan i dagsläget och är självgående i sitt läromedel och dess struktur.

Märker du någon skillnad i elevernas resultat, delaktighet eller självförtroende?

Skillnaden är att de blir mer självgående och har koll på vad och hur de kan arbeta med sitt material, vilket stärker deras självförtroende.

På vilket sätt hjälper materialet dig att arbeta inkluderande?

I och med att läromedlet följer varandra gällande texterna, så blir det lättare att arbeta inkluderande då elever med stödbehov får möjligheten att vara delaktiga på lika villkor.

Om du skulle beskriva den största vinsten med att ha tillgång till Support Textbook och Workbook – vad skulle du säga då?

Att alla får en möjlighet att lyckas, vara delaktiga i "samma" undervisning och tycka det är kul. Läraren slipper sätta ihop annat material för att tillgodose alla.