Logga in

Priserna visas inklusive moms och du betalar med Klarna


Priserna visas exklusive moms, du kan betala med Klarna eller faktura

Priserna visas inklusive moms och du betalar med Klarna


Priserna visas exklusive moms, du kan betala med Klarna eller faktura

Tre snabba frågor till Hippas Eriksson

Läromedelsförfattare och svensklärare.

Vilka fördelar ser du med att det finns lättlästa versioner av böckerna?  

Det underlättar för både lärare och elever att alla i klassen kan arbeta med samma material, tema och text. Dessutom är det underbart när alla i gruppen kan utgå från samma uppslag (även om några läser en mer lättläst version av texten) och kan läsa, förstå och diskutera tillsammans. 

Vad är det som gör att en text är lättläst? 

Lättläst är ett annat ord för pedagogiskt anpassat. Det är texter framtagna för de som kämpar extra mycket med sin läsning. De består av enklare ord och meningarna samt mindre mängd text, så det blir lättare att förstå. 

Vad vill du ge för tips till lärare som vill använda de lättlästa versionerna tillsammans med originalböckerna? 

Studera gärna hur det uppslag ni ska arbeta ser ut i de olika versionerna. Vad i texten finns med i båda och vilka frågor? Välj några frågor från den lättlästa versionens tre nivåer att arbeta med tillsammans, så funkar det alldeles utmärkt. 

Läs mer om serien Läsförståelse Mikro-Orange